RECENZE: Udidla Fager

V letošní recenzi udidel Fager si představíme dva nové typy udidel: tentokrát jsme zabrousili do sekce dvakrát lomených. Sweet iron nebo titan? K čemu slouží tzv. barrel? Jaké udidlo vybrat na jízdárnu a jaké do terénu? Proč udidla střídat? Přinášíme vám klasickou video recenzi a níže naleznete i textové shrnutí s odkazy. 

Proč udidla střídat?

Ještě než se pustíme do vlastního hodnocení udidel, rádi bychom nadnesli úvahu k zamyšlení. Udidla je vhodné střídat. Každé udidlo působí na různé tlakové body. Jednou lomená udidla působí spíše na bezzubou hranu čelisti, dvakrát lomená udidla spíše na jazyk, nelomená udidla zase dle specifik jejich tvaru. 

Nelze říct, že samo o sobě je jednou nebo dvakrát lomené udidlo jemnější. Záleží, jak a kam působí, jak daný kůň na působení na dané tlakové body reaguje a samozřejmě nejzásadnější proměnnou je ruka jezdce. Pokud je ruka hrubá, ani nejjemnější udidlo jemné nebude.

Pokud jezdíme pouze na jednom udidle, můžeme si to představit, jako bychom chodili pouze v jedněch botách – při všech příležitostech a po celý rok. Jestli se v tréninku koní něčemu rozhodně vyhýbáme, je to stereotyp a jednotvárnost. Proto mi dává smysl udidla střídat

Hodnocení udidel

Pro letošní testování jsme vybrali dvakrát lomená udidla. Zvolili jsme volné stihlové kroužky, protože tento typ uchycení udidla působí nejjemněji a umožňuje koním, si v případě potřeby, přežvýknutím ulevit od tlaku. Po zkušenostech s reakcemi koně tentokrát vybíráme udidla, která mají prostor pro jazyk, tedy jsou mírně prohnutá směrem nahoru.

Udidla Fager jsou lehká, tenká, minimalistická, pro ty, kteří je zkusí, jsou prostě dokonalá.

Shrnutí

Během testování udidla opět potvrdila svou kvalitu a nadále považujeme značku Fager za absolutní špičku mezi udidly. Naším osobním favoritem zůstává Fanny Fager, protože splňuje naprosto vše, co od drezurního udidla žádáme. Anna Fager si právem vydobyla čestné uznání a stále setrvává naším číslem dvě, jen s tím rozdílem, že se o tuto pozici odteď dělí i s udidlem Nils Fager, které u nás zůstane právě jako varianta k jednou lomeným udidlům. Udidlo Maria Fager bychom v současnosti nevyužili, a proto ho posíláme dál. 


Pokud máte jakýkoliv doplňující dotaz, neváhejte se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger.

Tým HORSEandME.eu

♥︎ SLEVA -10 % S KÓDEM HORSIMO
už jen