DEKOVÁNÍ: Velký průvodce druhy dek

Bez názvu-1

 

VELKÝ PRŮVODCE DEKOVÁNÍM: DRUHY DEK

Dekování koní je věda, která dokáže zamotat hlavu nejednomu chovateli. Rozhodli jsme se proto vytvořit sérii článků, ve kterých vám poskytneme co nejjasnější návody, rady a rozcestníky, které vám pomohou při rozhodování zda vůbec, jak a čím dekovat. V tomto článku si vysvětlíme, jaké druhy dek se používají, k čemu slouží a jaký je mezi nimi rozdíl. Ještě než začneme, vysvětlíme si základní dekovací pojmy; gramáž deky a denier.

GRAMÁŽ

Gramáž udává, kolik gramů izolačního materiálu bylo použito na jeden čtvereční metr deky. Čím vyšší gramáž, tím je deka teplejší. Podle gramáže rozdělujeme deky na: 

  • Deky bez zateplení a pláštěnky
  • Deky bez zateplení podšité fleecem
  • Lehké deky s gramáží do 150 g
  • Deky střední gramáže 200-300 g
  • Deky vysoké gramáže 300 g a více 

DENIER

Jednotka denier je značena písmenem "D".  Udává sílu, pevnost a odolnost vlákna, ze kterého je utkána svrchní vrstva deky. Čím vyšší denier (D), tím je deka odolnější proti roztržení či opotřebování. 

Hodnota denieru se liší od zamýšleného využití deky - deky stájové mají obecně nižší hodnotu denieru, nehrozí totiž poškození třeba o stromy či od jiných koní, jako je tomu u dek výběhových.

DEKY VÝBĚHOVÉ VS. DEKY STÁJOVÉ

 Základní rozdíl mezi těmito dekami je v pevnosti a propustnosti materiálu. Stájové deky jsou, jak název napovídá, určeny do stáje. Jsou to "pyžamka", u kterých je nejdůležitější pohodlí a izolační vrstva. Do výběhu jsou určeny deky výběhové, které jsou nepromokavé, často teplejší a výrazně odolnější vůči poškození.

VÝBĚHOVÉ DEKY

STÁJOVÉ DEKY

OSTATNÍ DEKY

Jde vám z dek a dekování hlava kolem? Nestyďte si říci o pomoc! Tým HORSEandME.eu je tu pro vás na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 či FB messengeru.

♥︎ SLEVA -10 % S KÓDEM HORSIMO
už jen