Základní bezpečnostní prvky pro jezdce

Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Prostředí koňského světa skýtá mnohé nástrahy a být strážným andělem jezdce zajisté není úplně za odměnu. Koně jsou živá zvířata s vlastním vědomím a instinkty, které sice dokážeme do značné míry usměrnit nebo předpokládat, ale ne zcela dokonale. Navíc i ten nejhodnější kůň někdy klopýtne, lekne se nebo zavadí o překážku. Dnes již máme na výběr z širokého spektra ochranných jezdeckých pomůcek, které často zachraňují životy. Pojďme si je společně představit. 

Myslete prosím na to, že používáním ochranných pomůcek jste nejen dobrým příkladem pro ostatní jezdce, ale také výrazně zvyšujete svou šanci, že se v pořádku vrátíte domů ke svým blízkým. Nasadit si přilbu je to nejmenší, co můžete udělat.

Podívat se můžete i na video o bezpečnostním vybavení ZDE.

BEZPEČNOSTNÍ HELMY

Doby, kdy byly přilby tvrdé, těžké a nepohodlné, jsou dávno pryč. Dnes jsou elegantní, měkké, lehké a na nošení velmi příjemné. Vybírat můžete ze spousty designů, tvarů a barev, takže si snadno každý najde tu pravou, která mu bude perfektně sedne.

Podle výsledků výzkumů více než 60 % úmrtí souvisejících s koňmi bylo kvůli úrazům hlavy. Úrazy hlavy jsou také nejčastějším důvodem k hospitalizaci jezdce. Přilby toto riziko snižují o 70-80 %. Opakované úrazy hlavy, ač nemusí být samy o sobě vážné, mají kumulativní účinek. Jejich následky se postupem času sčítají a každý další úraz prohlubuje poškození, ze kterého se mozek nikdy 100% nezotaví. 

Hlavní úlohou helmy při pádu je rozložení nárazu do širší oblasti, což je nesmírně důležité zejména při pádu na tvrdý objekt (např. kámen, hrazení jízdárny). Po pádu přilba často praskne, což ale není závada, naopak si můžete být jisti, že vás právě ochránila. Po každém pádu je nutné přilbu vyměnit! I když není její poškození viditelné, vnitřní vrstvy mohou být narušeny, což snižuje ochrannou funkci helmy. I nepadanou přilbu se doporučuje vyměnit po zhruba 5 letech používání (materiály podléhají vnějším vlivům – slunci, dešti, teplu, zimě, atd.).

Jezdecká přilba však nemá své opodstatnění pouze při jízdě na koni. Doporučujeme ji používat i při běžné manipulaci s koňmi ve stáji, vodění koní z výběhů apod., a to zejména pro děti.

Pozor na cyklistické přilby! 

Cyklistická přilba není pro ježdění na koni vhodná. Při její konstrukci se počítá s jinou formou dopadu, z jiné výšky a pod jiným úhlem. Nechrání hlavu tak komplexně jako jezdecká helma. Na druhou stranu jsou ale některé typy jezdeckých helem certifikované i jako helmy cyklistické, což jezdcům dojíždějícím do stáje kolmo přináší značné výhody.

OCHRANNÉ VESTY 

Bezpečnostní jezdecké vesty a chrániče páteře se pozvolna stávají běžnou součástí jezdecké výstroje,dnes jsou již lehké a pohodlné, anatomicky tvarované a individuálně nastavitelné..V každém případě je doporučujeme pro děti a juniory, ale velmi vhodné jsou i pro parkurové a krosové jezdce, vyjížďky do terénu, obsedání mladých koní a vozatajský trénink. Praktické je jejich využití i při manipulaci s problémovými koňmi nebo v náročnějších situacích (např. připouštění, nakládání do přepravníku, veterinární ošetření atd.). Obecně platí, že bezpečnostní vesty by měly přiléhat co nejvíce k tělu, proto se nosí na tričku či mikině. V zimě je umisťujeme pod bundu (netýká se samozřejmě chráničů s airbagem). Rozlišujeme dva základní typy vest.

1. Chrániče páteře, jak jejich název napovídá, poskytují ochranu páteři. Jsou lehčí a nenápadnější než vesty, ale nechrání hrudní koš a vnitřní orgány. 

2. Bezpečnostní vesty chrání záda, hrudník, žebra a vnitřní orgány, což je velmi důležité v situacích, kdy kůň na jezdce po pádu šlápne.

Dle jednotné evropské normy rozlišujeme tři stupně ochrany, přičemž stupeň 3 znamená nejvyšší ochranu. Všechny vesty v našem e-shopu jsou certifikované. Mezi nejkvalitnější vesty s nejvyšším stupněm ochrany patří produkty značky Komperdell, od této značky naleznete jak vesty, tak i chrániče páteře.

VYUŽÍVÁME MODERNÍ TECHNOLOGIE

Mobil či jiné komunikační zařízení u sebe máme neustále. U koní je to dokonce nezbytně nutné, zejména pokud jezdíme na vyjížďky do terénu, abychom si v případě potřeby mohli přivolat pomoc. Jezdecké bundy, kabáty i vesty již většinou mají kapsy přizpůsobené velikosti současných smartphonů. V létě tolik kapes nemáme, a proto využíváme ledvinek/pouzder na mobil. Výrobci jezdeckých legín a rajtek ke mnohým modelům už přidávají velké kapsy na mobily. 

Velmi praktické jsou i aplikace v chytrých telefonech i hodinkách, které jsou schopné rozeznat náraz/pád a automaticky zavolají pomoc

Na vyjížďky do terénu se doporučuje chodit minimálně ve dvojicích, pokud to není možné, vždy někoho informujte, kam zhruba jdete, kdy se vrátíte a mějte s sebou mobil či chytré hodinky pro případ, že budete potřebovat pomoc.

VIDEO: Představujeme základní bezpečnostní vybavení pro jezdce


Pokud s výběrem váháte, rádi vám poradíme. Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger. Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených kilometrů na koňském hřbetě! Váš team HORSEandME.eu

EXTRA SLEVA 3 % PO PŘIHLÁŠENÍ
už jen