Jak vybrat: padnoucí podbřišník

JAK VYBRAT PODBŘIŠNÍK S OHLEDEM NA KOMFORT KONĚ?

Podbřišník je jeden z naprosto nezbytných komponentů jezdeckého vybavení, jehož primární funkcí je držet sedlo na svém místě. Tvarů, velikostí, materiálů i vlastností mezi nimi najdete opravdu mnoho...Mnohé možná překvapí, že výběr podbřišníku by měl záviset primárně na pohybu koně, citlivosti kůže, materiálové alergii a v neposlední řadě také na typu využívaného sedla.  Jak ale poznat, který je vhodný právě pro vašeho koně? Ujasněte si pojem "správně padnoucí podbřišník" v našem článku.

Náš tip: Jak změřit správnou délku podbřišníku?

Není na tom nic složitého, stačí mít po ruce koně, sedlo, krejčovský metr a jednoho pomocníka.

Sedlo umístěte koni na hřbet do správné pozice, a krejčovský metr přiložte k zápinkám ideálně tak, aby nad a pod měřeným místem byly minimálně tři prázdné dírky. Následně poproste pomocníka, aby spuštěný metr vedl koni pod břichem až na druhou stranu sedla k zápinkám. Tam také platí pravidlo tří zápinek. Výsledné cm jsou délkou podbřišníku, který váš kůň potřebuje.

 

Proč mají být zápinky uchyceny tak, aby minimálně 3 otvory nad a pod byly prázdné?

Pokud by totiž byl podbřišník moc dlouhý, v případě skokového či všestranného sedla by byly zápinky umístěny příliš vysoko, a to až v oblasti jezdcových stehen a vytvářely by objemnou a nepříjemnou výduť.

U drezurního sedla je zase třeba dbát na to, aby zápinky podbřišníku ležely minimálně 4 prsty od uchycení k podsedlové dečce. Pokud by nebyla tato prevence dodržena, mohlo by při pohybu docházet k odírání koně. 

 

Zároveň je také třeba myslet na možné vytažení materiálu a také pravděpodobnost, že kůň zhubne či přibere.

NEOPRENOVÉ PODBŘIŠNÍKY

Neoprenové podbřišníky jsou oblíbené pro svou šířku, která koním umožňuje dostatek pohodlí. Navíc se jedná o cenově přijatelné a na údržbu nenáročné podbřišníky. Na údržbu neoprenového podbřišníku stačí jenom mýdlo a voda. Některé lze dokonce prát i v pračce.

Oblíbeným neoprenovým podbřišníkem je pobrišník Umbria Equitazionekterý zákazníci oceňují pro jeho odolnost a praktičnost. Dotahovací gumy umožňují snadné a příjemné zapínání, a nechybí ani nerezový D-kroužek pro upevnění pomocných otěží. Potěší jistě i příznivá cena a široké spektrum dostupných délek. 

K NEOPRENOVÝM PODBŘIŠNÍKŮM

SYNTETICKÉ PODBŘIŠNÍKY

Syntetické podbřišníky jsou cenově nejpříznivějším typem podbřišníků, který je k dostání v různých tvarech a velikostech. Syntetické podbřišníky jsou odolné a nenáročné na čištění, avšak stejně jako u neoprenu, může se vyskytnou alergická reakce.

Mezi nejoblíbenější podbřišníky ze syntetického materiálu patří podbřišník Ontario z dílny QHP. Jedná se o univerzální, komfortní podbřišník naví s umělým beránkem, který zabraňuje odírání.

Pravá vlna nebo syntetické rouno? 
Obojí jsou používány s cílem zajištění (především citlivějším) koním potřebný komfort díky ochraně před alergickými reakcemi na biologické sekrety či materiál, a před mechanickým odíráním.

Zde bychom rádi vyzdvihli podbřišníky značky Werner Christ , anatomické, precizní, ručně vyráběné s důrazem na vysokou odolnost.  Jejich významnou hodnotou je také pravý 30 mm vysoký beránek, který je ideální pro koně s citlivou pokožkou a srstí. Díky jeho prodyšnosti je vhodný pro celoroční používání.

K SYNTETICKÝM PODBŘIŠNÍKŮM

KOŽENÉ PODBŘIŠNÍKY

Kožené podbřišníky patří k těm nejkvalitnějším materiálům. Nabízí mnoho odstínů, barevných i tvarových provedení. Kůže v jakémkoliv provedení působí luxusně a její primární plus je výdrž. Se správnou péčí vám kožený podbřišník vydrží několik let a to stále ve skvělé kondici. Přestože jsou na péči náročnější než předchozí zmíněné materiály, snadno se zařadí do pravidelné péče o kožené uzdečky a sedla, kdy i v případě podbřišníku je péče o materiál stejná. 

Mezi jedničky kožených podbřišníků patří například inovativní italská značka Acavallo, která klade důraz na detail, kvalitu a bezpečnost. Nabízí široký sortiment luxusního zboží, které v sedlovně náročného jezdce nesmí chybět. Produkty z telecí nebo buvolí kůže poskytují koni maximální bezpečnost, díky gelovým panelům také snižují a rozkládají tlak a zlepšují cirkulaci krve. Jedná se o anatomicky tvarované, prodyšné a komfortní podbřišníky té nejlepší kvality.

KE KOŽENÝM PODBŘIŠNÍKŮM

 


 

Pokud s výběrem váháte, rádi vám poradíme. Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger.  Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených kilometrů na koňském hřbetě! 

Váš team HORSEandME.eu 

♥︎ SLEVA -10 % S KÓDEM HORSIMO
už jen