Jak vybrat: správné udidlo

S výběrem ideálního udidla se jezdci často velmi natrápí. Je tolik možností! Jak poznat tu nejlepší? Tady je každá rada drahá, ale rozhodně platí jedno základní pravidlo: je potřeba vyzkoušet, co koni vyhovuje, protože každý kůň má individuální potřeby. 

Různé typy udidel pracují s různými tlakovými body. Některé působí více na jazyk, jiné na dásně, některá udidla jsou flexibilnější a jiná stabilnější. Někteří koně mají tendenci se schovávat za kolmici a vyhýbat se kontaktu, jiní se zase do udidla více opírají. 

Připravili jsme si rozcestník udidel Fager, který vám s výběrem pomůže. 

 KATEGORIE "A"

Udidla kategorie A jsou perfektní pro mladé a citlivé koně, kteří mají tendenci schovávat se za kolmici a vyhýbat se kontaktu. Udidla jsou velmi jemná a minimalizují tlak na hubu koně, takže pomáhají budovat důvěru k udidlu a přilnutí.  Udidla s tzv. Fager Smart System (FSS) mají navíc schopnost uzamknout klouby udidla, takže nehrozí louskáčkový efekt. (jak funguje FSS se můžete podívat na videu zde). V této kategorii naleznete také „nejchutnější“ udidla – jsou vyrobená z příměsí mědi a sweet iron. Sweet iron neboli „sladká ocel“ je materiál, který časem podléhá korozi. Ovšem právě proto ho koně mají rádi, sladká příchuť rzi jim velmi chutná. 

KATEGORIE "B"

Kategorie na míru pro koně, kteří jsou citliví v hubě, ale mohou na podněty udidla reagovat pomaleji a zároveň mají tendenci vyhýbat se přilnutí a schovávat se za udidlo. Udidla této kategorie vám pomohou prohloubit u koně důvěru v udidlo, ale přitom koně motivují k rychlejším a lepším reakcím na vaše signály. I v této kategorii nalezneme udidla s Fager Smart Systémem a "chutná" udidla vyrobená z mědi a sweet iron.

KATEGORIE "C"

Pokud vaši koně nemají s udidlem zjevně žádný problém, ale stále hledáte něco "extra" navíc, tohle je kategorie pro vás. Udidla v této kategorii garantují rychlejší reakce, jsou koňmi dobře přijímána a zaručují jim pohodlí

KATEGORIE "D"

Kategorie pro koně, kteří nikdy nezalézají za otěž, ale mají sklony se věšet do udidla. Jejich přilnutí je příliš těžké a opírají se do otěží. Některá udidla se pyšní novou Fager Anoblast™ technikou, která vyniká absolutní odolností. Je zpracováno tak, aby odolalo korozi a opotřebení. Anoblast poznáte podle šedé barvy udidel.

Udidla typu Thiedemann a Baucher: 

Působení Thiedemannu je přímější než u pákových udidel s delšími rameny. Čím níže po stranách je umístěna otěž, tím silnější a ostřejší je účinek. Jedná se o velmi pohodlné udidlo, které přirozeně kopíruje obrys jazyka koně a uvolňuje koutky od konstantního tlaku. Ideální design pro citlivé koně náchylné k odřeninám. Klouby se nikdy nedostanou do kontaktu s patrem huby a nebudou na něj tlačit.

KATEGORIE "E"

Pro koně s tendencí opírat se do otěží a těžkých na kontaktu.

Páková udidla

Páková udidla působí zároveň an hubu, bradu a týl koně. Společně s podbradním řemínkem rovnoměrně rozdělují tlak do všech těchto míst.

To ale není vše!

Máme za sebou stručné představení jednotlivých kategorií, ale tím naše nabídka udidel Fager zdaleka nekončí. Všechna udidla si můžete prohlédnout ZDE.


Pokud s výběrem váháte, rádi vám poradíme. Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger.Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených a úspěšných kilometrů na koňském hřbetě!Váš team HORSEandME.eu 

♥︎ SLEVA -10 % S KÓDEM HORSIMO
už jen