Obnosky + recenze

Při práci s mladým koněm je nutné začít vždy postupně a od základu. Ačkoli je práce ze země dnes už poměrně oblíbená, stále dochází k jejímu opomíjení v rámci výchovy koně – přitom právě kvalitní příprava ze země přináší snazší práci ze sedla. 

K práci ze země je třeba kvalitní a srozumitelný komunikátor mezi koněm a jeho jezdcem. Nejčastěji se používá parelliho ohlávka či obnosek. Každý komunikátor má své speciální funkce a využití k výcviku koně. My si dnes přiblížíme obnosek a na konci článku naleznete i recenzi.

Výhody

 • Rozložení tlaku na nos koně
 • Stabilizace kontaktu mezi jezdcem a koněm
 • Vhodný pro mladé koně
 • Možno kombinovat s udidly

Nevýhody

 • Přílišný tlak může být pro koně velmi bolestivý a může způsobit poranění nosní kosti!

Jak již bylo zmíněno, obnosek lze kombinovat s různými typy uždění, jako například se stihlem nebo pákou, kdy se do udidla připnou jedny otěže a do kroužků na obnosku zase druhé. Lze jej samozřejmě využívat i jako bezudidlovou uzdečku a jezdit jen za pomoci tlaku na nos. Stejně jako při pasování uzdečky, je i zde nutné myslet na anatomii hlavy koně, nervová zakončení a kostní výčnělky, které může špatně padnoucí obnosek zraňovat.

Obnosek v kombinaci s pákovým užděním má funkci vzpřimovací a patří do rukou jen opravdu dobrým a citlivým jezdcům!

Typy obnosků:

Obnosky lze využívat několika způsoby, proto je můžeme i roztřídit do následujících kategorií:

 • obnosek se stihlem
 • bezudidlová uzdečka
 • kombinace obnosku s pákovým užděním 
 • nylonový lonžovací obnosek (na ježdění není příliš stabilní)
 • kožený obnosek s kovovou výztuží s klouby 
 • kožený Cavesson má kovovou výztuž nánosníku
 • kožený Cavesal má nánosník pouze z pevné kůže 

Nylonové lonžovací obnosky: Jedná se o obnosek připomínající stájovou ohlávku. Jeho nánosníková část ale nemá kovovou výztuž, z tohoto důvodu není vhodný pro práci ze země či ježdění, jelikož je velmi nestabilní a tlakově nefunkční. 

RECENZE: obnosky

NIKOLA KOVÁŘÍKOVÁ

Equine-study
Jmenuji se Nikola Kováříková a na sociálních sítích se prezentuji jako Equine-study. Svůj život jsem zasvětila mým dvěma koním, kteří se oba potýkají se zdravotními omezeními. Intenzivně se věnuji studiu anatomie, bodyworku a biomechaniky, abych mohla pomáhat (nejen) svým koním. Ve volném čase tvořím vzdělávací materiály pro majitele koní na sociálních sítích.

Recenze

Před měsícem jsem si pořídila multifunkční Cavesson značky QHP od HORSEandME. Vybírala jsem obnosek, který mému španělovi sedne především anatomicky, vzhledem k jeho citlivosti v oblasti za ušima a netypické hlavě (velikost COB/ Full). Druhým kritériem byla možnost přidání udidla. Po dlouhém přemýšlení a hodnocení jsem se rozhodla pro: Obnosek/uzdečka QHP, černý

Závěr recenze

Poměr funkce/cena/kvalita je naprosto perfektní! Cavesson splňuje veškeré funkce, které by měl správný obnosek splňovat. Působí elegantně a ne příliš rušivě v porovnání s masivními obnosky.


Pokud s výběrem váháte, rádi vám poradíme. Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger. Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených kilometrů v sedle!

Váš team HORSEandME.eu

♥︎ SLEVA -10 % S KÓDEM HORSIMO
už jen